Staňte se Dobrým andělem

Svátek svatého Jiří (skautský svátek, šátkový den)

Speciality
  sobota, 24. duben 2021

Minuta ticha

Dokument o kamenné mohyle na Ivančeně, postavené po válce k uctění památky skautů, kteří byli 24. dubna 1945 popraveni nacisty za svou odbojovou činnost. Obnovená premiéra trezorového filmu z roku 1968. Připravili: M. Švihálek, J. Štaud a M. Vilím

Těsně před koncem války, 24. dubna 1945, bylo na starém židovském hřbitově v Polském Těšíně popraveno 18 členů odbojové skupiny nazvané Odboj slezských junáků, kterou založil skautský vedoucí Vladimír Čermák krátce po okupaci českých zemí v březnu 1939. Na počest popravených odbojářů vztyčili 6. října 1946 členové 30. oddílu Junáka z Ostravy vedení Slávou Moravcem na beskydské hoře Ivančena jednoduchý kříž. V průběhu dalších let lidé ke kříži začali nosit kameny a postupem času zde vyrostla mohyla. Nešlo jen o uctění památky mrtvých hrdinů. Po únoru 1948 a zákazu skautingu se putování na Ivančenu stalo pro mnohé občany vyjádřením protestu proti komunistickému režimu. Pořad Minuta ticha vznikl v období krátkého politického uvolnění v roce 1968, kdy byl Junák obnoven. Mezi pamětníky, kteří v dokumentu vystupují, jsou mj. S. Moravec a otec popraveného V. Čermáka.

Text převzat ze stránek České televize, více informací o filmu je na stránkách České televize.

Film bude online k přehrání od 11:50 přímo na stránkách České televize nebo v 11:50 na ČT2.

Skauti bez lilie

Ve filmu Skauti bez lilie se v rozhovorech s pamětníky soustředíme na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí.

Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.

Text převzat ze stránek Skautského institutu, kde jsou k dispozici i aktivity k filmu.

Hledání lilie

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali čeští skauti stejnou euforii jako všichni (nebo skoro všichni) ostatní – po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a persekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se, že obnova nebude snadná: že je třeba vyrovnat se s minulostí, v níž každý obstál jinak, se světem, který se snad až příliš rychle měnil, s novými trendy v pedagogice a v technologiích, s otázkami víry v jedné z nejsekularizovanějších společností…

Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? Odpovědi hledá dokumentární film Adama Drdy a Viktora Portela.

Text převzat ze stránek Skautského institutu, kde jsou k dispozici i aktivity k filmu.

 

 

Powered by iCagenda

Sdružení Neratov, o.s.Staňte se členem Klubu neratovských andělů